DEKALOG İZLE - yabancidizii.com

DEKALOG İZLE

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

dekalog-izle

Kieslowski‘nin, Polonya televizyonu için, tanrı’nın musa’ya gönderdiğine inanılan “on emir“inden yola çıkarak çektiği on kısa filmden oluşan televizyon dizisi.

1988 yılında çekimine başlanan ve her birinde ayrı öykülerin anlatıldığı bu on kısa film, bilinen “dizi” film formatında değildir. her bölümün öyküsü ve oyuncuları farklıdır. buna rağmen, devamlılığı olmayan “dekalog”da oyuncular, kendi oynadıkları bölüm dışında da yer yer görünürler. zaten bütün olaylar aynı bölgede olmaktadır. aynı blokta oturan bu oyuncular zaman zaman asansörde, apartman girişinde, taksi beklerken, postanede vb. yaşamın içinde karşılaşırlar. bunun yanı sıra bütün bölümlerde yer alan “gizemli” bir karakter de vardır; yönetmen, kanımca bu karakterin on ayrı öyküye tanıklık etmesini sağlayarak bütünlüğü korumaya çalışmıştır.


dekaloglar, büyük bloklarda yaşayan insanların küçük dairelerindeki öykülerdir. dekalog, bir bütün olarak üç bin yıldır en büyük öğreti olarak insanın önüne konan din, ahlak, erdem gibi kuramlara yine aynı insan – bu kez 20. yüzyılda yaşayan “modern” insan- tarafından yapılan bir eleştiridir. bu eleştiri, bölümler boyunca doğrudan göndermeler.

Ülke : Almanya, Polonya
Çıkış Yılı : 1989
Tür : Dram
Oyuncular : Aleksander Bardini, Anna Polony, Artur Barcis, Henryk Baranowski, Jan Tesarz, Katarzyna Piwowarczyk, Krystyna Janda, Krzysztof Kumor, Maciej Szary, Maria Pakulnis, Olaf Lubaszenko, Olgierd Lukaszewicz, Piotr Machalica, Stanislaw Gawlik


Bir önceki yazımız olan DEATH COMES TO PEMBERLEY İZLE başlıklı makalemizde Anna Maxwell Martin, Matthew Goode ve Matthew Rhys hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir